Dijital çağın giderek ilerlemesi ve her şeyin cebimizdeki küçük bir alete kadar inmesiyle markalar için dijital pazarlama kaçınılmaz bir gereklilik haline gelmiştir. Dijital mecralarda daha çok kişiye ulaşmak, doğru bir strateji uygulamak, güçlü bir marka imajı yaratmak ve hedef kitle odaklı ilerlemek için dijital pazarlama çalışmaları şart bir hale gelmiştir. Çoğu marka veya şirket yanlış strateji planlayarak dijital dünyada yetersiz kalabiliyor. En sık yapılan hataları sizler için inceledik.

Yanlış Hedef Kitle Seçimi 

Reklamın içeriği ve mecrası her ne ise hedef kitle en önemli kriterlerin başında gelir. Eğer hedef kitle seçiminde yanlış seçimler yaptıysanız, verdiğiniz reklamın ve harcadığınız paranın karşılığını asla alamazsınız. Öncelikle kendinize bir strateji belirlemeniz gerekmektedir ve bunu en iyi yapacak kişiler profesyonel anlamda dijital pazarlama yapan kişilerdir. Yaş, cinsiyet, meslek, coğrafi bölge ve daha birçok önemli unsur bu aşamada kritik edilmeli ve dijital pazarlama kitlesi belirlenmelidir.

Sosyal Medyayı Önemsememek

Sosyal medyada profesyonel bir şekilde yer almamak önemli bir eksikliktir. Kullanılan hesapların pasif olması ve içerik üretiminin amatörlüğü şüphesiz bir yanlıştır. Sosyal medya çok güçlü bir hedef kitleye sahiptir ve böylesine büyük bir kitleye hitap ederken zayıf kalmak kötü bir dijital pazarlamadır. İnsanlara karşı güven kazanmak için her gün saatlerce vakit geçirdiği platformlarda iyi bir şekilde yer almak gerekir.

Sahte Takipçi Satın Almak 

Fazla takipçi, çok kazanç getirir fikri yanlıştır. Organik takipçiye sahip olunmadığı sürece fazla takipçi sadece bir sayıdan ibarettir. Ayrıca sahte takipçi satın aldığınızda bazı mecralarda sizi spam listesine koyarlar ve insanların karşısına çıkamayabilirsiniz. Aktif bir kitle olmadığı sürece takipçinizin ne kadar olduğunun hiçbir önemi yoktur.

Mobil Uyumlu Web Sitesine Sahip Olmamak 

Akıllı telefonlar sayesinde artık herkes küçük bir ekrandan milyonlarca insana, markaya, şirkete ulaşabiliyor ve çok kısa bir sürede her şey hakkında hemen bilgi sahibi olabiliyor. Her şey bu kadar pratik ve mümkünken dijital pazarlamada mobil uyumlu bir web siteye sahip olmamak büyük hataların başında yer alır. Kullanıcı deneyiminin iyi olmadığı web sitelerinde kimse uzun süre vakit harcamak istemez ve bu da müşteri kaybına yol açar.

Profesyonel Kişilerle Çalışmamak

Dijital pazarlama, bu alanda profesyonel olan kişi ve kurumlarla yapıldığında güzel sonuçlar verir. Bu alanda başarılı olmak güçlü ve deneyimli bir ekip ister. Çoğu kurum ve marka bu işe bütçe ayırmamak, profesyonel kişilerle çalışmamak, dijital dünyayı ciddiye almamak gibi ciddi hatalar yapar. Aslında etkili bir pazarlama stratejisi ile istenilen ticari hedeflere adım adım ulaşmak her zaman mümkündür.